DDL - Dřevozpracující družstvo Lukavec - DDL
Domů
O firmě Produkty a služby DDL Plus Kontakty
Cesky English Deutch

Certifikát ECO LABEL nově pro dřevěný nábytek

drevo_ikona_novinkyV průběhu roku 2007 se v pracovní skupině EU mají doladit podmínky a kritéria pro udělení certifikátu ECO-LABEL na dřevěný nábytek*).

V říjnu 2006 zahájila svou činnost pracovní skupina, která má stanovit podmínky certifikace pro dřevěný nábytek. Zájmy malých a středních podniků v této skupině hájí i zástupce Dřevozpracujícího družstva v Lukavci, které je významným evropským výrobcem nábytkových dílců.
Na prvním setkání v říjnu 2006 se pracovní skupina snažila stanovit přesnou definici dřevěného nábytku.

Podobná aktivita EU, certifikovat nábytek už jednou ztroskotala na tom, že kategorie nábytku byla široká a nebylo možné pro jednotlivé druhy nábytku najít společná kritéria certifikace.

Druhé zasedání pracovní skupiny proběhlo v březnu v Paříži u garanta projektu organizace AFNOR. Na programu bylo především vyjasnění požadavků na zájemce o Eco-Label Dřevěný nábytek v oblasti používání certifikovaného dřeva, kde výše původně navrhovaných limitů (70% použitého dřeva v masivním nábytku a 40% použitého dřeva v deskových materiálech musí být certifikováno) byla kritizována řadou zemí EU, kde množství certifikovaných lesů v současné době nedosahuje potřebných hodnot.

Z trendu v posledních letech, kdy se počty certifikovaných lesů každoročně navyšují je patrné, že v této oblasti dochází k velkému posunu směrem k trvale udržitelnému rozvoji „řízených“ lesů.

Zástupce malých a středních podniků na území EU proto navrhl udržet limity na hodnotách odpovídajících předchozímu projektu (50% a 20%), což by přineslo možnost získat značku Eco Label širšímu počtu firem a podnikatelů a zároveň tak zvýšilo celkový tlak na nárůst množství certifikovaných lesů.

Dalším tématem jednání pracovní skupiny byly i emise formaldehydu. Tzv. nízkoemisní desky s velmi nízkým obsahem formaldehydu se v současnosti rozvíjejí především v Japonsku. Na jejich výrobu je se už dnes připravuje řada evropských výrobců a to včetně Dřevozpracujícího družstva v Lukavci. Výrobní náklady na nízkoemisní desky jsou ale stále dost vysoké, aby se tyto desky již dnes objevily standardně na trhu.

Malý a střední producenti nábytku tak nemohou v této oblasti konkurovat velkým nadnárodním výrobcům, kteří mají větší možnosti si tento materiál zajistit. Právě proto na druhém jednání pracovní skupiny navrhl zástupce malých a středních podniků Ing. Jiří Kozojed z Dřevozpracujícího družstva ponechání standardního limitu E1 pro obsah formaldehydu s tím, že po podrobné analýze trhu skupina bude dále jednat o případném zpřísnění kritérií. Předpokládané přijetí kritérií a začátek udělování značky Eco-Label Dřevěný nábytek je 1.1.2008.


*) Systém ECO-LABEL, platný v Evropské unii, je nadnárodní a byl založen na základě nařízení rady Evropského hospodářského společenství ze dne 23. března 1992. Stejně jako český národní program je schéma ECO-LABEL dobrovolné. Je zaměřené jak na výrobky, tak i na služby. Značkou EU je tzv. „The Flower“ – „Květina“. Hlavním cílem schématu je ocenit produkty a služby u nichž byly redukovány dopady na životní prostředí. V současné době existují kritéria pro udělení značky v cca 30-ti produktových skupinách, přičemž sedm z nich je ve fázi tvorby nebo revize. Označení Květinou má informovat konečné spotřebitele o tom, že takto označený výrobek byl podrobně prozkoumán a uznán jako méně škodlivý pro životní prostředí než ostatní konkurenční výrobky.

 
< Předch.   Další >
Profil společnosti
Jsme významným výrobcem řeziva a deskových materiálů na bázi dřeva s více než 50letou tradicí. Specializujeme se na výrobu širokého sortimentu nábytkových dílců, především z laminovaných dřevotřískových a MDF desek.
ruceotoc
Přibližně 60 % naší celkové produkce exportujeme do více než dvou desítek evropských států. Jsme držitelem mnoha certifikátů a splňujeme požadavky normy ISO 9001:2015. Dokážeme se přizpůsobit potřebám zákazníka a nechat se certifikovat podle jeho potřeb. Nejsme jen dodavatelem materiálu, ale cestou pro zákazníky od materiálu, přes polotovar až k samotnému produktu, který doplníme poradenskými službami.

Rychlé a spolehlivé dodávky, ověřená kvalita, vysoká flexibilita, individuální přístup ke každému zákazníkovi, schopnost vyrábět malé série a pestrá nabídka exkluzivních dekorů. To jsou naše hlavní přednosti, které zákazníci oceňují již desítky let.