V průběhu roku 2007 se v pracovní skupině EU mají doladit podmínky a kritéria pro udělení certifikátu ECO-LABEL na dřevěný nábytek*).
V říjnu 2006 zahájila svou činnost pracovní skupina, která má stanovit podmínky certifikace pro dřevěný nábytek. Zájmy malých a středních podniků v této skupině hájí i zástupce Dřevozpracujícího družstva v Lukavci, které je významným evropským výrobcem nábytkových dílců.
Na prvním setkání v říjnu 2006 se pracovní skupina snažila stanovit přesnou definici dřevěného nábytku.
Podobná aktivita EU, certifikovat nábytek už jednou ztroskotala na tom, že kategorie nábytku byla široká a nebylo možné pro jednotlivé druhy nábytku najít společná kritéria certifikace. |
Druhé zasedání pracovní skupiny proběhlo v březnu v Paříži u garanta projektu organizace AFNOR. Na programu bylo především vyjasnění požadavků na zájemce o Eco-Label Dřevěný nábytek v oblasti používání certifikovaného dřeva, kde výše původně navrhovaných limitů (70% použitého dřeva v masivním nábytku a 40% použitého dřeva v deskových materiálech musí být certifikováno) byla kritizována řadou zemí EU, kde množství certifikovaných lesů v současné době nedosahuje potřebných hodnot.
Z trendu v posledních letech, kdy se počty certifikovaných lesů každoročně navyšují je patrné, že v této oblasti dochází k velkému posunu směrem k trvale udržitelnému rozvoji „řízených“ lesů.
Zástupce malých a středních podniků na území EU proto navrhl udržet limity na hodnotách odpovídajících předchozímu projektu (50% a 20%), což by přineslo možnost získat značku Eco Label širšímu počtu firem a podnikatelů a zároveň tak zvýšilo celkový tlak na nárůst množství certifikovaných lesů.
Dalším tématem jednání pracovní skupiny byly i emise formaldehydu. Tzv. nízkoemisní desky s velmi nízkým obsahem formaldehydu se v současnosti rozvíjejí především v Japonsku. Na jejich výrobu je se už dnes připravuje řada evropských výrobců a to včetně Dřevozpracujícího družstva v Lukavci. Výrobní náklady na nízkoemisní desky jsou ale stále dost vysoké, aby se tyto desky již dnes objevily standardně na trhu.
Malý a střední producenti nábytku tak nemohou v této oblasti konkurovat velkým nadnárodním výrobcům, kteří mají větší možnosti si tento materiál zajistit. Právě proto na druhém jednání pracovní skupiny navrhl zástupce malých a středních podniků Ing. Jiří Kozojed z Dřevozpracujícího družstva ponechání standardního limitu E1 pro obsah formaldehydu s tím, že po podrobné analýze trhu skupina bude dále jednat o případném zpřísnění kritérií. Předpokládané přijetí kritérií a začátek udělování značky Eco-Label Dřevěný nábytek je 1.1.2008. |
*) Systém ECO-LABEL, platný v Evropské unii, je nadnárodní a byl založen na základě nařízení rady Evropského hospodářského společenství ze dne 23. března 1992. Stejně jako český národní program je schéma ECO-LABEL dobrovolné. Je zaměřené jak na výrobky, tak i na služby. Značkou EU je tzv. „The Flower“ – „Květina“. Hlavním cílem schématu je ocenit produkty a služby u nichž byly redukovány dopady na životní prostředí. V současné době existují kritéria pro udělení značky v cca 30-ti produktových skupinách, přičemž sedm z nich je ve fázi tvorby nebo revize. Označení Květinou má informovat konečné spotřebitele o tom, že takto označený výrobek byl podrobně prozkoumán a uznán jako méně škodlivý pro životní prostředí než ostatní konkurenční výrobky.
|